Медійні НУО: підтримуємо сталий розвиток

Добіг кінця дводенний тренінг, що завершує пілотний компонент нашого проєкту для представників громадських медійних організацій. Протягом цих дуже насичених днів у Львові обговорювали, практикували сучасні інструменти, моделі та умови сталого розвитку. Навчання проходило в рамках проєкту “Підвищення стійкості медіа в Україні”, який IRMI виконує в партнерстві з Fondation Hirondelle за фінансової підтримки Swiss Solidarity.

Цей тренінг для НУО, які – пам’ятаєте? – отримали в рамках пілотного проєкту міні-гранти на реалізацію професійних ідей розвитку, був одним з компонентів їхньої підтримки та, ми вважаємо, в цілому медіа-середовища. Про що говорили учасники, чого вчили тренери? Навчання фактично складалося з двох частин, що дало змогу комплексно обговорити всі компоненти сталого розвитку, знайти інструменти, яких не вистачає для продуктивнішої роботи. Під час першої частини обговорювали розвиток медіаорганізацій, його особливості на різних етапах, аналіз спроможності НУО. А далі – вчилися шукати ресурси, керувати проєктами та налагоджувати комунікацію з громадами, своїми аудиторіями. Було дуже багато практичної роботи, обговорень, презентацій – це «закон» ефективного навчання, він завжди діє на наших тренінгах.

По завершенні – невеличкий фідбек.

Наталія Войтович, Ти-Медіа (Львів):

-Було дуже цінною можливість структурувати свої знання, зрозуміти помилки. Думаю, класний результат по закінченні тренінгу – сісти та прописати новий проєкт!

Оксана Моспанюк, Івано-Франківська Асоціація медійників:

-Досі була впевнена, що знаю багато, але зрозуміла, що це не так, незважаючи на наші успішні кейси та програми. Зараз виходжу із зони комфорту. Дякую!

Катерина Середа, Миколаївський Медіа хаб:

– Грантова робота – не мій професійний обов’язок, я журналіст. Аде ми повинні це робити, щоб вижити. Багато чого робимо просто інтуїтивно, без системи. Тому цей тренінг для нас такий важливий – можемо систематизувати роботу, зрозуміти, куди рухатися, на що звернути увагу, опрацьовуючи проєкт, як зробити його якісним та отримати результат.

Максим Забеля, НСЖУ:

-Особливо хочу подякувати за велику кількість практичних вправ протягом цих двох днів. Це не часто буває. Дуже важливо почути, як себе позиціонувати, та оцінити, що саме і як ми робимо, яких помилок можна було б уникнути. Окрема подяка за класну атмосферу протягом цих двох днів!

Пропонуємо міні-гранти на висвітлення проблем соціальної згуртованості

IRMI пропонує журналістам міні-гранти в рамках проєкту «Висвітлення соціальної згуртованості – посилення спроможностей українських медіа». Проєкт надасть 15 міні-грантів журналістам для висвітлення тем, повʼязаних із соціальною згуртованістю у своїх громадах.

Що важливо знати:

– кожен грантер отримає 500 євро для підготовки однієї ґрунтовної публікації/ сюжету на тему соціальної згуртованості у своїй громаді (половина гранту буде надана після відбору, а інша половина – після публікації);

– перевагу матимуть претенденти, чиї роботи будуть спиратися на проведене ними дослідження, а також ті, хто запропонує дві публікації з різних чинників соціальної згуртованості;

– у процесі підготовки публікації/сюжету грантера підтримають консультаціями ментори проєкту – журналіст та соціолог. Останній надасть допомогу у розробці інструментарію дослідження. Усього грантери отримають чотири консультації;

– грант може бути отриманий журналістом як фізичною особою, як ФОП або ж редакцією;

– при поданні заявки участь журналіста та розміщення підготовленого ним матеріалу/сюжету повинен підтвердити редактор видання (лист від редакції за підписом редактора потрібно додати до заявки);

– сума гранту включає в себе всі податкові відрахування.

Хто може взяти участь? Журналісти, які працюють на постійних засадах у офіційно зареєстрованих мультимедійних медіа, що виходять регулярно. Заявки від громадських організацій, прес-служб і журналістів, які наразі не працюють, не розглядатимуться.

Для участі в програмі запрошуємо заповнити форму за посиланням та додати лист від редакції. Лист потрібно вислати на адресу: irmi.ukraine@gmail.com

Останній термін подачі заявок – 20 жовтня.

Переможців буде поінформовано до 30 жовтня. Грантова підтримка надається у ремках проєкту «Висвітлення соціальної згуртованості – посилення спроможностей українських медіа», що розроблено та реалізується МГО «Інститут регіональної преси та інформації» в партнерстві з ЮНЕСКО та за підтримки Японії. Програма є частиною ширших зусиль ЮНЕСКО щодо підтримки безпеки журналістів і свободи слова в Україні. Наші партнери в проєкті – Національна спілка журналістів України та громадська організація “Сприяння міжкультурному співробітництву”.

Що об’єднує та роз’єднує суспільство. Професійні навички висвітлення теми

Як медіа можуть професійно оцінити потреби громад, їхні проблеми, зважено висвітлювати? Чи маємо ми вплив на суспільство, та чи здатні стати містком між людьми? Триденний тренінг, що розпочався сьогодні у Львові, – майданчик для обговорення, набуття журналістами нових навичок, обміну досвідом з тематики соціальної згуртованості.

Дуже цікавими були дискусії, як медійники взагалі розуміють соціальну згуртованість; говорили про проблеми, що існують у громадах. Але як саме їх вивчати, які соціологічні інструменти використовувати, робити професійно? Якраз це й обговорювали з тренеркою Аліною Калашниковою – що таке кількісні та якісні методи виміру та репрезентативність, ЦА видання й вибірка дослідження. Практичною роботою стало створення опитувальника в Google Forms. Не варто й говорити про те, як важливо грамотно користуватися інструментами, що зараз вивчаємо: без розуміння потреб, кризових моментів, немає точного та актуального висвітлення того, що об’єднує та роз’єднує громади.

Аліна Калашникова:

– Багато чого залежить від бажання самих медіа робити якісь стратегічні кроки. У сучасній реальності є багато нескладних інструментів вивчення аудиторії, якими дуже просто користуватися, і журналісти можуть це робити навіть самостійно. Що до соціологічних досліджень. Медійники просто мусять розуміти, як поводить себе, що відчуває їхня аудиторія, а це означає, що вони неминуче будуть використовувати соціологічні дані. Головне – мотивація та бажання розширити зону своєї відповідальності, додати нові активності. Бо, мабуть, з плином часу ви не можете бути просто журналістом – стаєте трішки аналітиком, маркетологом, монтажером відео і так далі. Ми всі розширюємо свої компетентності, і журналісти – не вийняток.

Якими є актуальні тенденції розвитку медіа, та чи зберігається попит на якісну журналістику, дискутували у колі журналістів з тренеркою Ангеліною Солдатенко. А ще мова йшла про довіру читача, яка насправді є головним чинником результативності роботи медіа. Про громадянську журналістику в контексті соціальної згуртованості, ризики та переваги співробітництва. Розробка концепцій такої співпраці – ранковий практикум для учасників тренінгу. Окрема тема – як спілкуємося з людьми, коли беремо інтервʼю. Особливо у критичних ситуаціях.

Пропаганда, інформація та «деза» – поняття ключові для журналістів, які щоденно працюють з історями та даними. Отже, розбиралися, що таке фактчекінг, та як протидіяти дезінформації, перевіряти інфу, які існують для цього алогритми та інструменти, за підтримки тренерки Ольги Юркової.

Про перебіг тренінгу, його найяскравіші моменти – наше відео.

Це перший із трьох тренінгів за проектом «Висвітлення соціальної згуртованості – посилення спроможностей українських медіа», що розроблено та реалізується МГО «Інститут регіональної преси та інформації» в партнерстві з ЮНЕСКО та за підтримки Японії. Програма є частиною ширших зусиль ЮНЕСКО щодо підтримки безпеки журналістів і свободи слова в Україні. Наші партнери в проєкті – Національна спілка журналістів України та громадська організація “Сприяння міжкультурному співробітництву”.

Підтримуємо енергетичну стабільність редакцій

Класна новина: ще чотири редакції – наші медіагрантери, що потерпали від відключень світла – тепер також вже мають на озброєнні зарядні станції EcoFlow Delta 2! В рамках проєкту підтримки регіональних медіа ми придбали для них обладнання, аби полегшити повноцінну технічну роботу колективів.

Наталія Попович, «Городок.City»:

– От ми сьогодні прийшли на роботу і тільки й говоримо про подарунок, який отримали від вашої команди. Дякуємо вам всім щиро! Правда, не віриться! Наші ноутбуки витримували 1-2 години, а далі ми бігали або до когось додому (якщо черги на відключення не співпадали, або просилися у ЦНАП, міську раду та куди тільки можна було. Особливо у дні, коли треба відправити газету у друк. Тож радіємо, як діти. Щире людське спасибі!

Андрій Русиняк, ТРК РАІ:

– Щиро дякуємо проєкту IRMI за підтримку в забезпеченні енергетичної стабільності. Отриманий Eko Flow Delta 2 значно полегшить роботу журналістів у корпункті м. Коломия під час вимкнень електроенергії, які наразі зачіпають і західні області України. Для нас і нашої аудиторії дуже важливо залишатись “онлайн” і бути надійним джерелом інформації. Тому зараз ваша допомога є надзвичайно цінною у такий складний воєнний час.

Ще дев’ять редакцій, що беруть участь у проєкті, раніше вже отримали зарядну техніку від «Репортерів без кордонів», для яких ми збирали інформацію про потреби наших партнерів.

Анонсуємо перший тренінг за проєктом із соціальної згуртованості

Запрошуємо журналістів до участі у першому тренінгу за проектом «Соціальна згуртованість: роль та можливості українських медіа».

* Коли? 30 вересня – 2 жовтня 2024 року.

* Де? Місто Львів.

* Кого запрошуємо? Усіх журналістів (з офіційно зареєстрованих медіа), що цікавляться темою соціальної згуртованості громад та хочуть дізнатися, як ефективніше вивчати свої аудиторії.

Вчимося:

⁃ вивчати проблеми громад із застосуванням доступних соціологічних інструментів;

⁃ визначати, що саме обʼєднує та розʼєднує спільноти;

⁃ працювати з відкритими даними у протистоянні дезінформації;

⁃ користуватися джерелами інформації;

⁃ працювати з краудсорсингом у пошуку суспільно важливих тем;

⁃ висвітлювати чутливі теми з дотриманням балансу, професійних та етичних норм.

У програмі тренінгу: презентації, практична робота, можливість обмінятися думками, досвідом.

Усі витрати, пов’язані з проїздом, проживанням та харчуванням, беруть на себе організатори.

Тренінг є частиною проєкту «Соціальна згуртованість: роль та можливості українських медіа», який включає:

– соціологічне дослідження обізнаності українських журналістів з проблеми соціальної згуртованості, того, яких знань та навичок їм бракує, що думають про роль медіа у розвʼязанні проблеми активні громадяни;

– проведення трьох тренінгів для усіх бажаючих медійників, що цікавляться темою соціальної згуртованості;

– п’ятнадцять міні-грантів для підготовки публікацій з проблем соціальної згуртованості;

– менторську підтримку грантерам;

– круглий стіл з презентації дослідження та підсумків проекту.

Цікаво? Зареєструватися на перший тренінг можна до 21 вересня за посиланням

Учасників, що будуть відібрані, ми попередимо заздалегідь.

Проєкт розроблено та реалізується МГО «Інститут регіональної преси та інформації» за підтримки ЮНЕСКО та народу Японії. Програма є частиною ширших зусиль ЮНЕСКО щодо підтримки безпеки журналістів і свободи слова в Україні.

Медіа-гранти для медійних громадських організацій

Інститут регіональної преси та інформації (ІРМІ)  та Fondation Hirondelle (Швейцарія) оголошують конкурс міні-грантів для українських громадських організацій, діяльність яких спрямована на підтримку журналістів, сприяння розвитку медіа та підвищення медіаграмотності.

Хто може подаватися?

  • Тільки офіційно зареєстровані та діючі громадські організації, що базуються в Україні.
  • Громадські організації, місія яких – підтримка розвитку медіа, медіаграмотності, сприяння доступу до інформації в Україні.
  • ГО, що надають професійну підтримку журналістам та місцевим ЗМІ, активне мережування та мають готовий, але ще не профінансований план дій.

Деталі гранту

  • Відібрані проєкти мають розпочатися не пізніше 1 серпня та завершитися протягом 2 місяців.
  • Розмір кожного гранту становить суму в гривнях, еквівалентну 4 000 швейцарських франків.
  • Грантери також візьмуть участь у тренінгу із зміцнення інституційної спроможності. Ця програма буде проведена командою українських та міжнародних експертів, які мають великий досвід роботи з НУО в Україні.

На що спрямований проєкт? 

Проєкт “Підвищення стійкості медіа в Україні” визнає важливу роль регіональних ЗМІ в інформуванні українців, особливо тих, хто проживає у прифронтових зонах або на тимчасово окупованих територіях. Проєкт спрямований на зміцнення та розвиток медіа як інструменту сприяння суспільному діалогу та посилення соціальної згуртованості українського суспільства як під час війни, так і протягом етапу відбудови країни.

Пріоритетні напрямки проєкту

  • Розвиток інструментів самоврядування ЗМІ.
  • Підвищення медіаграмотності у громадах.
  • Забезпечення рівного доступу до інформації.
  • Сприяння обміну досвідом між редакційними колективами та журналістами.
  • Зміцнення потенціалу та довгострокової стабільності медіаорганізацій.
  • Підтримка місцевих ЗМІ як платформи для діалогу щодо соціальної згуртованості у своїх громадах.

Пріоритет надаватиметься місцевим медіа НУО, які не є частиною/підпроєктами/офісами більших організацій.

Що ми не фінансуємо

  • Витрати, безпосередньо не пов’язані з проєктом: (непрямі витрати) – зарплата виконавців проєкту більше ніж 10% від його загального бюджету, оренда офісу тощо.
  • Міжнародні подорожі.
  • Витрати на пальне.
  • Заходи командотворення (тімбілдінг).
  • Придбання продуктів харчування, алкоголю або особистих речей.
  • Додаткове фінансування для проєктів, які вже тривають або співфінансування інших проєктів.

Як податися на грант

Подайте заявку за посиланням.

Подайте файл бюджету (посилання на нього – в аплікаційній формі).

Надішліть нам обидва документи не пізніше 25 липня 2024 року. Переможців ми повідомимо до 29 липня.

Не пропустіть цю виняткову можливість позитивно вплинути на розвиток медіа у вашій громаді!

Як професійно висвітлювати воєнні злочини

Судові процеси, пов’язані з воєнними злочинами, – як їх професійно висвітлювати? У Києві пройшов черговий триденний тренінг для медійників, що спеціалізуються за цієї тематики. Навчаються та вдосконалюють свій досвід журналісти й редактори, учасники проєкту IRMI та Fondation Hirondelle “Підвищення стійкості українських медіа”, що фінансує Swiss Solidarity. Проводять навчання експерти JusticeInfo.

На тренінгах для журналістів-розслідувачів завжди обираємо “гострі” й аналітичні теми. Цього разу, наприклад, обговорюємо руйнування цивільної інфраструктури, та коли це стає воєнним злочином; зникнення за особливих обставин та зниклі безвісти; справи про колаборацію; проблеми та прогрес у притягненні до відповідальності за екологічні злочини, пов’язані з війною, та багато інших тем. Українські та зарубіжні журналісти, представники органів прокуратури, судді, правозахисники – такий вибір експертів дозволяє учасникам обмінюватися досвідом, ставити будь-які нові запитання людям, які мають великий професійний досвід, володіють практиками, можуть дати практичні поради та допомогти уникнути помилок. Як слід брати інтерв’ю у постраждалих, чи можна отримати доступ до публічної інформації, зробивши запит, який не буде відхилено, – сподіваємося, ці та інші практичні навички допоможуть журналістам у повсякденній роботі.

До речі, минулого тижня висвітлення воєнних злочинів з експертами обговорювали журналісти, що в рамках нашого проєкту виграли міні-гранти з підготовки матеріалів із судових розслідувань. І цей тренінг, що відбувся, – фахова підтримка від проєкту.

Медіаменеджмент, соцдосліждення, SEO – вчимося конкурентоспроможності

Докладаємо великих зусиль, аби наші тренінги з медіаменеджменту давали відповіді на грунтовні запитання медійників; пропонуємо інструменти, що дозволяють будувати стратегії, знаходити нові аудиторії, ресурси, партнерів, пропонувати якісніший та сучасний інформаційний продукт. П’ять днів навчання у Львові – й цього разу не тільки українські та міжнародні медіа експерти, але й соціологи. Йдеться про вивчення не лише своєї аудиторії, але того, що думає громада про проблеми соціальної згуртованості, про те, що обʼєднує чи розʼєднує людей. Тренінг проходить в рамках проєкту “Підвищення стійкості українських медіа”, який IRMI виконує в партнерстві з Fondation Hirondelle за фінансової підтримки Swiss Solidarity.

Визначати пріоритети, потреби своєї громади, зорієнтуватися, бути затребуваними та конкурентоспроможним – важлива проблема для медіа. Як виміряти ці потреби, настрої, брати участь у дослідженнях, користуватися соціологічними інструментами, далі використовувати результати досліджень – тема цих днів. Учасники тренінгу – редактори та менеджери регіональних видань, що беруть участь у проєкті, – як ніхто інший, усвідомлюють, як залежить успішність медіа від точного розуміння потреб своєї аудиторії, особливо у такій найактуальнішій для нашого суспільства темі. Тож сьогодні презентуємо загальні результати першого, якісного етапу дослідження, що ми провели у громадах, де працюють наші грантери. З експертом-дослідником, кандидатом наук Аліною Калашниковою обговорюємо можливості використання досліджень, зовнішні та внутрішні аудиторії, якісні та кількісні методи, цільову аудиторію, вибірку та інше. А головне – як вивчати громади, розпорошені сьогодні по всій Україні та за її межами. Генеруємо запитання для наступного, кількісного етапу дослідження.

Від аналізу потреб до розробки медійних стратегій – так будемо рухатися протягом всього тренінгу. Тож: чи кожна редакція може дозволити собі ґрунтовне навчання правовим засадам кадрового менеджменту? Питання, мабуть, риторичне. Зважаючи на це, запросили юриста, експерта ІRMI Тараса Бойковича провести публічну консультацію для наших партнерських медіа. Журналістів цікавили питання управління кадрами, організації праці, господарської діяльності медіа та багато інших.

Тарас Бойкович:

– Журналісти, особливо менеджмент, мають бути дуже гарно обізнані у законодавстві – на дванадцять з плюсом. Знати свої права, грамотно керувати медіа, не зашкодити собі та іншим, крім того, вміти професійно роз’яснювати й читачам правові питання, – понадважливо для медіа. Вважаю, що українське медійне законодавство досить непогане, добре адаптовано до міжнародного; питання стоїть інакше: щоб воно просто виконувалося, працювало.

Обговорення комунікаційних інструментів, редакційних стратегій, що орієнтуються на більшу залученість своєї аудиторії, продуктивні зв’язки з громадськістю, фасилітувала Ангеліна Солдатенко. Й завершили день своєрідним тимбілдингом: емоційно всі разом підтримували збірну України у матчі проти бельгійців на Євро-2024.

А ось квінтесенція наступного навчального SЕО-дня – від тренерки та SEO-експертки Ольги Одарченко:

-SЕО не існує у відриві від контенту. Це засіб його доставки, що допомагає створити той контент, що потрібен користувачу. Враховує попит у пошукових системах, безумовно. Але по факту – це все про контент, не про пошукові системи, а про аудиторію. Найтиповіша помилка медійників – вони хочуть зробити або все, або нічого у напрямку SЕО, хоча спершу потрібно зрозуміти, що потрібно та що саме роблять конкуренти. Є також технічні помилки, відсутніть аналітики, коли медіа не відстежують наслідки того, що роблять (чи не роблять). Що можна порадити початківцям? Зробіть свій сайт. Орієнтуйтеся на свою аудиторію, відстежуйте фідбек, відгуки, перегляди, аналізуйте, на що є попит, та виходячи з цього розкривайте саме ці теми. Чи реально локальним редакціям самостійно та малозатратно опанувати інструменти SЕО? – Безумовно. Не треба бути сеошніком, щоб оптимізувати свій сайт, зважати на читачів. Ми маємо багато прикладів, коли медіа зберегли свої аудиторі завдяки грамотному SЕО. Й не забувайте – SЕО також допомагає заробляти.

У кадрі – мобільна журналістика

П’ять днів професійної роботи «з кадром». У Львові стартував тренінг з MOJO для медійників, що беруть участь у проєкті “Підвищення стійкості медіа в Україні” та вже пройшли базове навчання з мобільної журналістики. Запросили тих, хто використовує практики MOJO у своїй щоденній роботі та вже вважає їх невід’ємною частиною стратегії редакцій. До речі, ми додатково придбали для чотирьох таких редакцій бездротові мікрофонні системи.

Протягом цих насичених днів міжнародна команда з чотирьох тренерів пропонує майже абсолютний практикум. Від аналізу типових помилок переходимо до поглиблення навичок з мобільної журналістики, які є дуже затребуваними редакціями. Говоримо про професійні додатки камери, налаштування, баланс білого витримку та ISO. Обговорюємо принципові моменти роботи: як провести зйомку складних інтерв’ю, інтерв’ю «без обличчя», й одразу ж відпрацьовуємо усі складні моменти з тренерами. Чи просто обрати місце зйомки? Як керувати світлом, звуком, кадруванням, як отримати короткі потрібні відповіді под час інтерв’ю. І якими можуть бути техніки зйомки захоплюючих відео та Vox Populi. До практики під час тренінгу додаємо ще “домашне завдання” на вечір: “розкадрувати” вечірній Львів.

А відпрацьовувати нові техніки MOJO вийшли до міста. Там знайшли цікаві теми та небайдужих співрозмовників. Хтось зупинив вуличного музиканта, аби почути львівську мелодію. Хтось – студентів: йшлося про Львів для тих, хто вчиться. Як розпочинається львівський ранок? Чи знайдемо тут знайомих навіть з Богодухова? Двохвилинні сюжети з ідеями та роздумами – виявляється, цього часу вистачає, щоб почути людей та мегаполіс. Але яким насправді вийшло поєднання цікавих ідей та професійних підходів у роботі з відео, обговорювали з експертами.

Нагадаємо, що IRMI реалізує проєкт “Підвищення стійкості медіа в Україні” в партнерстві з Fondation Hirondelle за фінансової підтримки Swiss Solidarity.

Мобільна журналістика: нові інструменти та навички

Наші учасники, що вже брали участь у тренінгах з мобільної журналістики, підтвердять: практична робота під час навчання – понад усе. Нова група стартувала на черговому тренінгу із знайомства з обладнанням, на якому кожен працюватиме протягом цих днів: учасники отримали для своїх редакцій набори професійної техніки з аксесуарами до неї – сучасні смартфони, безтротові микрофонні системи, лед-освітлення, штативи, зручні сумки для обладнання. Тренінг відбувається в рамках проекту “Підвищення стійкості медіа в Україні”, який IRMI виконує в партнерстві з Fondation Hirondelle за фінансової підтримки Swiss Solidarity.

Налаштовували обладнання, обговорювали та практикували принципи зйомки, основи кадрування, роботу із штативом, світлом та мікрофоном. Зробили безліч практичних вправ, щоб відпрацьовувати навички монтажу, підготовки інтерв’ю, аудіозапису та інші. А останній день був виключно практичним, і рівень професійності та журналістської майстерності групи високо оцінили тренери. Журналісти обрали найактуальніші теми сюжетів, у тому числі – соціальної згуртованості суспільства. Брали інтерв’ю у львів’ян та переселенців – знайшли навіть земляків з Ізюму, Бахмуту, Запоріжжя. Вели розмову з експертами. Героями сюжетів стали люди різного віку, та всі вони говорили по єдність суспільства як велику цінність. І ці інтерв’ю стали професійними сюжетами, бо дали насправді можливість працювати не тільки над темою, але й техніками зйомки, монтажем, текстом, звуком. Автори чотирьох найкращих сюжетів (їх обрали більшістю голосів) отримали львівські солодощі – це так зазвичай проходить на цьому тренінгу невеличкий фестиваль-презентація. Мобільна журналістика пропонує інструменти, що дозволяють медійникам отримати нову якість продукту, візуалізувати сюжети, підвищити достовірність. За результатами тренінгу експерти вважають: всі учасники готові використовувати нові навички у повсякденній роботі.