У Харкові та Львові пройшли дводенні тренінги “Проблеми внутрішніх переселенців в медіа: професійні та етичні норми”. Професійне спілкування та поглиблення знань з цієї тематики було запропоновано журналістам, які брали участь у тренінгах першого етапу проекту “Професійні стандарти висвітлення тем, пов’язаних з конфліктами”.
Нагадаємо, проект стартував у листопаді минулого року та був націлений на професійне навчання журналістів усіх медіа України, що висвітлюють проблеми внутрішньо переміщених осіб (ВПО). Проект реалізують Фонд Томсона в партнерстві з МГО «Інститут регіональної преси та інформації» (IRMI) та Асоціацією “Журналістська ініціатива” (АЖІ).
Як і попередні, тренінги у Харкові та Львові носили суто практичний характер. Журналісти шукали та обговорювали нові теми щодо проблеми переселенців, нові аспекти, більш глибокі підходи. Удосконалювали техніки інтерв`ю. Адже дуже важливо дати аудиторії уяву про те, що відбувається у країні, додержуючись при цьому етичних норм професії.
Здавалося б, хто з журналістів не вміє брати інтерв’ю? Якими мають бути запитання, щоб отримати необхідну інформацію і не образити людину? Як вкластися в час, беручи та даючи коментар на телебаченні? Як підготуватися до інтерв`ю? І виявилось, що це не так просто. Та зовсім не зайве відчути себе у ролі людини, яку розпитують про гострі проблеми у її житті.
Другий тренінговий етап показав, що вдалося досягти ще однієї важливої мети. Розширити погляд регіональних журналістів на проблему ВПО, допомогти медійникам “вийти” за рамки свого регіону, порівняти, скажімо, ситуацію харківську та львівську, полтавську та запорізьку. Або роботу різних органів влади та волонтерів. Цього разу журналісти мали можливість, зокрема, поставити запитання активістам волонтерської організації “Станція Харків”. Як і інша отримана інформація, дані волонтерів, їхня точка зору допомогли підготувати якісніші навчальні публікації, які аналізувалися в аудиторії.
Дали результат і “горизонтальні” зв’язки. Готуючи публікації між першим і другим тренінговим етапом, журналісти частіше зверталися до колег по інформацією. Тренери сподіваються, що і надалі учасники програми допомагатимуть одне одному у доступі до важливої інформації.
Наступні подія проекту – круглий стіл у Києві, на який запрошено редакторів та топ-менеджерів ЗМІ. Разом з експертами різних країн, представниками організацій, які опікуються переселенцями, вони зможуть обговорити проблему, отримати більш широку інформацію, виробити рекомендації щодо висвітлення чутливої теми.