На MOJO Lab до Львова зібралися журналісти десяти видань – учасники проєкту “Підвищення стійкості українських медіа”, який IRMI виконує в партнерстві з Fondation Hirondelle за фінансової підтримки Swiss Solidarity. Вони вже оцінили та використовують можливості мобільної журналістики, але прагнуть до вдосконалення навичок.
Такий формат тренінгу пропонуємо вперше: спочатку журналісти в рамках навчання збирали матеріал. Це були поїздки по Україні, зустрічі з героями, опанування тем, які обирали самі. Тепер – робота над сюжетами, їх підготовка до публікації/ефіру в своїх медіа. Наголос – на проблемах, у розв’язанні яких беруть участь гуманітарні місії в Україні. Три дні триватиме ефективний постпродакшн, протягом якого медійників у практичному навчанні підтримують чотири тренери – українські (Ангеліна Солдатенко та Юрій Васильєв) та міжнародні – Сейбра Айрес (США), Люк Чаленко (Велика Британія). Стартуємо з обговорення власне самих історій та вже відзнятих відео, говоримо про додаткові техніки зйомки, монтажу, правила написання закадрового тексту. Який матеріал вже маємо, як його використати максимально ефективно, яких кадрів не вистачає та потрібно дозняти.
Додаткові зйомки у місті, монтаж, підготовка закадрового тексту – супер-інтенсивна робота останніх двох днів. Сюжети, що отримали, за оцінкою тренерів, демонструють якісний професійний рівень, який базується на цікавості журналістів до MOJO та прагненні вдосконалити свої навички.
Юрій Васильєв, тренер IRMI:
– MOJO став для багатьох редакцій рятівним механізмом. Перехід на мультимедійний формат, використання мобільної журналістики допомагає зберегти аудиторії та редакції. І газетярі, у яких раніше не було навіть сайтів, а тим більш Ютюб-каналів, тепер створюють класні відеоісторії. Це техніки не дуже складні, доступні. Дозволяють бути гнучкими та мобільними. Пам’ятаю, на початку навчання деякі медійники казали, що не бачать перспектив для MOJO у своїх редакціях. Й зараз вони ж розвивають саме мобільну журналістику – додають відео до газет за qr-кодами, пропонують посилання на Ютюб-канали. Готують повноцінні сюжети, які навіть можна розміщувати на телебаченні. Цей останній формат тренінгу – незвичний і для учасників, і для тренерів. Але ми маємо можливість побачити, з якими проблемами стикаються журналісти під час зйомок, при побудові сюжету, розробці сценарію, можемо разом досягти якісного результату. Думаю, це дуже корисно.
Ангеліна Солдатенко, директор IRMI, тренерка:
– Нові формати та техніки роботи допомагають зберегти редакції, будувати нові стосунки з аудиторіями. Візуалізація підвищує довіру до контенту та медіа, а друкованим (мультимедійним) дає новий шанс для розвитку. Адже довіра в наш час стає ключовим поняттям: коли люди живуть в умовах небезпеки, дуже важливо, щоб поруч були ті, кому вони довіряють. З цією групою журналістів ми працюємо вже два роки, й дехто з них на початку навчання не вірив у можливості MOJO. І ось зараз вони вже беруть участь у продакшн-тренінгу для досвідчених користувачів! Прогрес очевидний, сюжети дуже гідні.
Люк Чаленко, тренер (Велика Британія)
– Я вже вдруге беру участь у проекті. За ці півроку технічні навички журналістів та рівень відео дуже змінилися. Тепер їх можна впевнено розміщувати на медіаплатформах, в Інтернеті, бо вони справді чудові. Помітив, що й учасники стали значно впевненішими: готові опитувати та знімати людей, думають про історії, обирають місце зйомки. Я гадаю, дуже важливо мати змістовну історію та добре її дослідити. Втім, ґрунтовні журналістські навички є базою для того, що робимо.
Сейбра Айрес (США), менторка проєкту, тренерка:
– Це вже другий тренінг-інтенсив з MOJO після двох базових тренінгів. Зараз різниця у якості відео справді помітна. Технічний рівень значно підвищився, відео стали професійнішими, структурованими, сюжетні лінії – сильнішими. Гадаю, учасники на правильному шляху.
Тренінг пройшов у рамках проєкту “Підвищення стійкості українських медіа”, що IRMI виконує в партнерстві з Fondation Hirondelle за фінансової підтримки Swiss Solidarity.