Вільні та незалежні засоби масової інформації мають важливе значення для створення та розвитку відкритого демократичного суспільства. Вільний потік інформації, що надходить з друкованих ЗМІ, радіо, телебачення та Інтернету, є абсолютною необхідністю в політичному устрої, де кожен громадянин повинен мати можливість висловлювати власну думку. Незалежні засоби масової інформації мають вирішальне значення для розвитку, демократії та діалогу. ЗМІ дають людям голос, виступаючи в якості балансу та сторожового пса демократії. Але вплив засобів масової інформації не обмежується тільки політичною сферою. Економічний розвиток виграє від більшої відкритості системи, коли громадяни мають повнішу інформацію про те, що відбувається в їхніх громадах, на комерційних та фінансових ринках.

У більшості країн кожен може називати себе «журналістом». Кожен може створити видання – газету або журнал. Журналістика – професія, а також опора у сферах суспільного життя демократичної держави. Грунтуючись на цьому принципі, IRMI не вважає, що влада має обмежувати журналістику тільки тими фахівцями, які закінчили профільні освітні заклади. Тим часом, захист якості професії є відповідальністю видавців та/або головних редакторів. Вони можуть зробити це, наймаючи на роботу добре освічених та висококваліфікованих спеціалістів, вкладаючи кошти у підвищення їхньої кваліфікації.

IRMI було створено для сприяння професійній освіті у сфері журналістики та комунікації в усіх регіонах України та в інших країнах Центральної та Східної Європи. Ми намагаємось сприяти кращому розумінню професійних ролей, обов’язків, методів роботи та етичних орієнтирів. Упродовж останнього десятиліття цей досвід було передано українським партнерам IRMI в рамках спеціальної програми з підготовки тренерів.
 

Найсвіжіші проекти IRMI у галузі медіа та журналістики:  
 

  • 2014 – 2015 – “Висвітлення тем, пов’язаних з конфліктами”. У рамках проекту відбулися тренінги для майже сотні журналістів провідних регіональних ЗМІ, присвячені висвітленню проблем внутрішньо переміщених осіб. Проект реалізований в партнерстві з Фондом Томсона (Велика Британія) та Асоціацією “Журналістська ініціатива” (АЖІ), впроваджений за фінансової підтримки Програми Фонду з врегулювання конфліктів Уряду Великої Британії.
  • Тренінгові та знімальні сесії для журналістів Громадського ТБ у Харкові, Одесі, Львові та Києві. Учасниками було створено серію документальних сюжетів, що висвітлюють життя переселенців з Криму та Донбасу.
  • 2015 – “Студентська редакція новин”.  В рамках програми студенти різних вузів Харкова, що виявляють схильність та інтерес до журналістики, отримали тритижневий тренінговий курс, створили он-лайн видання, що розповідає про події міста. Проект  реалізований в партнерстві з Асоціацією «Журналістська ініціатива» (АЖІ) за підтримки проекту “Українська ініціатива зміцнення громадської довіри” (UCBI), що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).
     
     

Деякі з проектів, виконаних раніше:
 

  • «Етичний кодекс як договір із суспільством». Міста проведення: Харків та Львів. Учасниками проекту стали журналісти друкованих та електронних ЗМІ.
  • «Інформаційні війни та міжнародна громадська думка. Професійна відповідальність журналіста». Круглий стіл проведено у Києві за участі Гі Мівіса.  


Методологічні та публіцистичні проекти:
 

  • «Свобода інформації» –  переклад та редагування порівняльного правового дослідження, що його було підготовлено Article 19. 
     


Тренінгові програми для журналістів:

  • Професійні стандарти журналістики.
  • Кому ми довіряємо: робота з джерелами інформації.
  • Журналістське розслідування.
  • Інтерв’ю як жанр: основні інструменти.
  • Висвітлення виборів. Професійні та правові норми.
  • Громадська журналістика. Базові принципи та менеджмент.
  • Внутрішні кодекси медіа. Професійні та етичні стандарти як договір із суспільством. Етика нових медіа.
  • Журналістика у кризових ситуаціях. Висвітлення тем, пов’язаних з конфліктами.
  • Журналістика універсальних медіаплатформ.
  • Візуалізація медіа. Фотожурналістика.