



У Львові – перший тренінг нового циклу проєкту “Підвищення стійкості українських медіа”, який об’єднав 19 медіаорганізацій з різних регіонів України, у тому числі прифронтових.
Були конструктивні дискусії щодо викликів, з якими журналісти стикаються у громадах, обговорення досвіду висвітлення проблем соціальної згуртованості у воєнний час. Прогнозували, як, на погляд профі, будуть розвиватися медіа, у тому числі у контексті взаємодії з громадами та інформаційних потреб людей. Ключову сесію присвятили журналістиці, орієнтованій на суспільний інтерес. Як медіа можуть краще задовольняти місцеві інформаційні потреби, зберігаючи високі редакційні стандарти? Тренери Ангеліна Солдатенко та Олеся Гудзенко говорили про важливість висвітлення тем, пов’язаних з відбудовою, безпекою та стійкістю громад. За результатами мозкового штурму журналісти пропонували конкретні теми, ракурси та форми підготовки матеріалів, визначаючи історії, які найбільше хвилюють їхні громади. Такими, наприклад, є розподіл коштів на відбудову, гуманітарної допомоги, а також місцеві історії успіху.
Мета тренінгу, за словами соціологині Олесі Гудзенко, – навчити журналістів розпізнавати та висвітлювати прояви згуртованості громади у своїх публікаціях: “Вміння розрізняти згуртованість і активізм дозволяє журналісту краще розуміти соціальні процеси в громаді. Соціальна згуртованість – це довіра, почуття приналежності до громади, взаємодопомога і готовність брати участь в суспільному житті громади.” Згуртованість формує основу для створення стабільних відносин в громаді, солідарності, тоді як активізм сприяє соціальним змінам. Розуміючи ці відмінності, журналісти можуть ефективніше сприяти зміцненню своїх громад через публікації, впевнена пані Гудзенко.
Перший день завершився практичним завданням для учасників – знайти у Львові потенційні історії, що ілюструють принципи соціальної згуртованості. А темами останніх двох днів були дезінформація, СЕО, використанням інструментів та етика ШІ. Кожен, за відгуками, визначив для себе найважливіше: комусь «зайшла» робота з платформами, хтось с захопленням занурився у обговорення саме тем матеріалів, актуальних для громад. Хтось розмірковує над тим, про що розповіли соціологи.
Тетяна Лучинська, «Маяк» (Богодухів), каже: “Мені особисто непросто розібратися в термінах, наприклад, стосовно СЕО. Але у порівнянні з початком тренінгу мої оцінки підвищилися на бал або два. На платформах, про яких йшла мова, працювала інтуїтивно, тому участь у цьому проєкті – це взагалі подарунок долі. За останні три роки ми суттєво зросли, маємо Youtube-канал, який, хоч і повільно, але розвивається, Телеграм, FB, Тік-Ток. І ці тренінги дозволяють рухатися вперед. З колегами напрацювали багато тем та отримали натхнення. Бажаю усім успіху!”.
“Соціальна згуртованість, безпека та відбудова – я вже уявляю, які теми я б могла вже запропонувати в своїх громадах. Це було цими днями найкориснішим, – вважає колежанка Світлана Карпенко з «Трудової слави» (Оріхів). – Цікава була також соціологія, маємо зробити опитування в громадах, подивимося, яким буде результат. Що стосується Youtube та СЕО, то ми поки що на початку”.
Навчаючи журналістів, ІРМІ прагне сприяти також становленню тренерів та менторів з числа найактивніших учасників наших програм. Минулого року журналісти кількох гіперлокальних медіа Дніпропетровщини працювали у хабі на базі редакції «Вістей Придніпров’я» (Дніпро, редактор Олексій Ковальчук). Цього разу проект став менторським дебютом Олени Астрахович, тележурналістки з Одеси.
“Соціальна згуртованість – найважливіша тема сьогодні в Україні, від родин до міст, всього соціуму, – коментує пані Олена. – Нам дуже потрібно підтримувати один одного, відчувати, що хтось поруч. Ми журналісти, й у той же час – частина цього ж соціуму, мабуть, найбільш свідома. Тож потрібно бути попереду, шукати теми та ідеї, які будуть згуртовувати людей, допомагати їм долати проблеми, під час війни та у майбутньому під час відбудови”.
Тренінг пройшов у рамках проєкту “Підвищення стійкості українських медіа”, що IRMI виконує в партнерстві з Fondation Hirondelle за фінансової підтримки Swiss Solidarity. Проєкт спрямований на збереження доступу до надійної інформації для українського населення, включаючи тих, хто перебуває в зонах конфлікту та переміщених громадах.