Як висвітлювати конфлікти та чутливі для людей теми? Чи мають журналісти вплив на ці процеси? У Львові на тренінгу для медійників, здебільшого регіональних видань, обговорюємо стосунки громад та медіа, висвітлення чутливих тем з урахуванням професійних та етичних норм.
Тож дискутували, що таке соціальна згуртованість, чинники та те, що її руйнує. Говорили, як працюємо з чутливими темами, ідентифікуємо причини конфліктів. Які наші завдання – гуманітарні, інформаційні, – та як уникати мови ворожнечі. Дотримуючись балансу, чи мусимо, наприклад, давати слово терористу, злочинцю? Під час мозкового штурму журналісти ідентифікували конфлікти, болючі теми, а також справжні причини, які їх породжують. Потім ці висновки порівняли з висновками соціологів. Власне, йшлося про конфліктно-чутливу журналістику, її норми, підходи та вимоги.
Альона Горова, директорка ГО “Інститут миру та порозуміння”, тренерка:
– Журналісти мають величезну силу формувати суспільний дискурс. Безумовно, завжди легше об’єднувати людей проти когось. Але у такий спосіб ми граємо проти себе, тому що, коли формуєш ворога зовнішнього, це дуже швидко переноситься на ворога внутрішнього – тих, хто виїхав, переселився, не хоче повертатися та інших. З практики вирішення конфліктів можу сказати: фокус потрібно задавати на формування об’єднуючих наративів. Тобто ми не проти когось дружимо, а робимо щось спільне, аби перемогти. Ми українці. Журналісти креативні та можуть придумати багато практичних інструментів, аби цього досягти, зробити такі об’єднуючі наративи більш доступними та практичними.
Журналістам важливо залишатися у правовому полі, враховувати етичні норми, висвітлюючи соціальні конфлікти, що виникають у громадах, стають підґрунтям гострих дискусій, причиною розломів у соціальній згуртованості. Тож правові засади журналістської роботи в умовах соціального конфлікту, при висвітленні чутливих тем під час війни, розпізнавання дезінформації стали готовними темами двох останніх днів тренінгу. Інтерв’ювали колегу, редактора видання Нова Каховка.Сity Олександра Гунька, який розповідав про свій досвід ВПО. А що з цього вийшло, чи професійними, виправданими з правової, фахової та етичної точок зору були наші запитання, як ми використовуємо отриману інформацію, обговорили після перегляду відеозапису інтерв’ю.
Під час мозкового штурму працювали над концепцією та підходами у роботі з конфлктами й чутливими темами в контексті соціальної згуртованості. Але не менш важливою була тема емоційного вигорання. Тож опрацьовували техніки стабілізації й саморегуляції, що допоможуть у повсякденній діяльності тим, хто вимушений кожного дня писати на емоційно складні теми.
Іванна Данюк, Медіа-центр “Переяславщина” (Переяслав):
– Почула багато цікавого, наприклад, щодо емоцій. Я часто співчуваю співрозмовнику й трансформую це співчуття в довіру до нього. Але завжди треба пам’ятати про факти, інші думки, сторони події, про вплив ситуації на інших людей. Це те, над чим я не замислювалась. І ще одне: дуже важливо не забувати про себе, чого ми, журналісти, не робимо.
Олександр Гунько, Нова Каховка.City (Нова Каховка):
– Дуже сподобалося велика кількість практичної роботи. Працювали з колегами, у групах або парами, тож мали можливість обмінятися ідеями, досвідом та разом знаходили рішення.
Маріанна Шкаврон, Городоцький районний телерадіопресцентр (Городок):
– Ці три дні були меганасиченими, різноплановими. Це класно, що ми виходимо із своїх «бульбашок», бачимо щось нове. Журналісти – люди, які повинні сумніватися, перевіряти факти. Тож дякую, що нагадали. Ми це знаємо, але іноді так женемося за новинами, хочемо зробити їх якнайшвидше, що забуваємо про такі важливі моменти. Було дуже цікаво спілкуватися з юристкою, психологінею, дізнатися про конфлікти та шляхи їх вирішення, про соціальну згуртованість. Журналісти насправді люди, які можуть щось змінити, мають вплив, певною мірою формують суспільну думку у своїй громаді, тобто від нас також багато чого залежить. Не варто про це забувати.
Тренінг відбувся в рамках проекту «Висвітлення соціальної згуртованості – посилення спроможностей українських медіа», що розроблено та реалізується МГО «Інститут регіональної преси та інформації» в партнерстві з ЮНЕСКО та за підтримки Японії. Програма є частиною ширших зусиль ЮНЕСКО щодо підтримки безпеки журналістів і свободи слова в Україні. Наші партнери в проєкті – Національна спілка журналістів України (НСЖУ) та громадська організація “Сприяння міжкультурному співробітництву”.