Як налагодити стосунки медіа, редакцій та аудиторій, що були роз’єднані війною? Зрозуміти нові інформаційні потреби та розломи, що розʼєднуть людей? На круглому столі у Києвї презентували й обговорили результати соціологічного дослідження «Медіа та громади. Перезавантаження зв’язків», яке щойно провели у 23 громадах України, де працюють редакції – грантери проєкту “Підвищення стійкості українських медіа”.
Участь взяли журналісти, представники посольств, донорських організацій, експерти. У фокусі дослідження, а отже й дискусії, була соціальна згуртованість, яка стає нагальною потребою українського суспільства, та роль, яку можуть відігравати журналісти у її зміцненні, подоланні того, що розʼєднує людей. Як працювати за умов вимушеної мобільності громад? Як задовольнити попит громадян на якісну журналістику, на інформацію, життєво важливу в умовах війни? Як закрити “інформаційні пустелі”?
У рамках дослідження проведено 49 фокусованих групових інтерв’ю, опитано 2391 респондента. Окрім загального звіту, кожна редакція отримала окремий – по своїй громаді. Дослідження мало також важливий освітній компонент. Журналісти з самого початку були залучені у розробку його інструментарію, обговорення дослідницького процесу на кожному його етапі. Проєкт націлює редакції на зближення з громадами, регулярне вивчення їхніх проблем та запитів. Тож паралельно на тренінгах журналісти вчилися використовувати доступні соціологічні інструменти, якими можуть користуватися у своїй роботі.
Основними темами дискусії стало ставлення людей до соціальної згуртованості, брак повноцінного суспільного діалогу, у тому числі із владою, потреба у публікаціях, які можуть допомогти у розвʼязанні проблем. Говорили й про розвиток критичного мислення, необхідного для розпізнавання фейків тощо. Журналісти побачили багато досить несподіваного для себе, того, що не підтримало їхні попередні уявлення про громадську думку, та дискусії, що точаться у соціальних мережах. Але головним стала досить висока довіра до локальних медіа, у порівнянні із загальнонаціональними, потреба у збільшенні місцевих новин, фокусі на громадах.
Довіра зобовʼязує. Тож на тренінгу, який розпочався одразу після круглого столу, відбувся мозковий штурм. Вироблені пропозиції щодо коригування стратегій та тематичних планів з урахуванням даних соціологічного дослідження. І не лише теми, повʼязані із соціальною згуртованістю мають зайняти у них чільне місце, а й дії, спрямовані на більшу соціальну відповідальність самих медіа, поліпшення комунікації з аудиторіями, більш тісної співпраці з громадами.
Могенс Шмідт, голова правління ІРМІ:
– Висококваліфікований звіт про роль, яку можуть відігравати місцеві медіа для соціальної згуртованості, був перекладений на мову редакційної стратегії та журналістської практики. Розбудова громад, суспільний діалог та протидія неправдивій та дезінформації є ключовими її елементами. Я вражений старанністю та стійкістю, мужністю журналістів, більшість з яких представляють локальні медіа, розташовані біля лінії фронту. Незважаючи на це, вони постійно прагнуть вдосконалюватися, якнайкраще служити своїй аудиторії.
Сандра Фонтейн, менеджер програм Фундації Ірондель:
– Довіра є основою цього процесу. Як показує дослідження, хоча громади демонструють високий її рівень місцевим медіа, усе ж очікують від них більшого. Особливо у боротьбі з дезінформацією, пропагандою та мовою ворожнечі. Я хотіла би висловити особливу подяку дослідницькій групі “Оперативної соціології” та двадцяти трьом нашим медіапартнерам, які визнали потенціал цього проєкту і зробили свій внесок у підготовку фінального дослідження. Нехай воно буде практичним інструментом та редакційним компасом, що посилить їхню соціальну місію, сприятиме розбудові інклюзивної, партисипативної демократії, де жоден громадянин України не залишиться осторонь.
Олександра Дейнеко, дослідник проєкту:
– Дане дослідження є своєрідним «дороговказом» для локальних медіа для посилення звʼязку зі своїми аудиторіями в умовах війни. Воно має практичний компонент і дає перелік тем, які локальні медіа можуть розвивати для посилення соціальної згуртованості у своїх громадах, а також показує теми, які не є достатньо прокомунікованими на локальному рівні. Ми сподіваємось, що результати дослідження стануть основою для удосконалення медіа-стратегій партнерів проєкту у майбутньому.
Матеріали дослідження видані друком, тож можуть стати у нагоді всім, хто зацікавлений проблемами соціальної згуртованості, ролі медіа у її розбудові.
Круглий стіл та тренінг з імплементації його результатів відбулися в рамках проєкту “Підвищення стійкості медіа в Україні”, що IRMI виконує в партнерстві з Fondation Hirondelle за фінансової підтримки Swiss Solidarity.