Нам важливо не тільки провести соціологічне дослідження, але й допомогти журналістам зрозуміти, як задовольнити нові потреби та запити своїх громад. Які є інструменти, щоб отримувати вичерпну інформацію, протидіяти фейкам, говорили під час тренінгу роботи з контентом (Київ).
У громадах існує сильна потреба у суспільному діалозі між людьми та владою, стверджують соціологи. Люди хочуть розуміти, яким чином розподіляються, на що витрачаються кошти державного та місцевих бюджетів. Тож з експертами обговорювали, як ми можемо використовувати інструменти бюджетної звітності, які взагалі інструменти та джерела можна використовувати для пошуку інформації про бюджетні витрати? Під час мозкового штурму опрацьовували ідеї сюжетів, які могли б зробити вже зараз, а які командою, яких інструментів бракує. А ще відбувся тренінг з OSINT, мапування сюжетів за допомогою онлайн-ресурсів та сесія з цифрової безпеки.
Сейбра Айрес, менторка проєкту, тренерка:
– Соціологічне дослідження, проведене в рамках нашого проєкту, показало: в кожному з регіонів люди, яких опитували, хочуть розуміти, як саме місцева влада використовує державне фінансування на будь-які потреби – від ремонту доріг до реконструкції будівель. Тренінг саме був націлений на те, щоб надати журналістам інструменти, які дозволяють готувати професійні матеріали про місцеві бюджети та фінансування. Запропонували також курс з використання інтернет-ресурсів для картографування сюжетів та базовими навичками OSINT та Google Earth. До кінця сесії один з наших учасників вже завантажив на свій сайт карту, яка відстежувала пересування північнокорейських військ в росії! Заключну сесію присвятили цифровій безпеці, яка є підвищенням кваліфікації для всіх, оскільки росія, Китай та Іран посилюють свої кібератаки по всьому світу.
Світлана Овчаренко, редакторка газети «Вперед» (Бахмут):
– Результати соціологічного опитування були подекуди неочікуваними. Мені здавалося, що я добре знаю, що потрібно моїм читачам, але виявилося, що це не зовсім так. Розумію, як розвиватися далі, та які інструменти для цього потрібні.
Тетяна Лучинська, редакторка газети «Маяк» (Богодухів):
– Для себе особисто вже зробила висновок, що будемо використовувати і результати дослідження, й інструменти з пошуку інформації про бюджетні витрати.
Наталія Кобзар, редакторка IA Status Quo (Харків):
– Особлива подяка – за дослідження. За ці три роки повномасштабного вторгнення я не зустрічала грунтовних досліджень, скажімо, Харкова. Читала всеукраїнські, вони досить однотипні. І дізнатися щось місцеве нам як медіа це було дуже цікаво та корисно. Дякую також за атмосферу на тренінгу, відчуття, що ти не наодинці із своїми проблемами.
Олександр Кульбака, редактор газети «Вісті» (Словʼянськ):
– Отримали класні інструменти для проведення журналістських досліджень. Вже є велике бажання щось писать, намітив собі кілька тем. Також дуже важливо, що можемо оприлюднити певну частину соцдослідження у своїх медіа – це цікаво не тільки нам, але й читачам.
Навчання проходило в рамках проєкту “Підвищення стійкості медіа в Україні”, який IRMI виконує в партнерстві з Fondation Hirondelle за фінансової підтримки Swiss Solidarity.