Представники ЗМІ з Харкова, Львова, Полтави, Чернівців, Павлограду, Запоріжжя зібралися на сході України, щоб обговорити професійні підходи до висвітлення проблем внутрішніх переселенців. Інститут регіональної преси та інформації (IRMI), Фонд Томсона (Велика Британія) та Асоціація «Журналістська ініціатива» (Україна) подовжили тренінги в рамках проекту “Професійні стандарти висвітлення тем, пов’язаних з конфліктами”. Проект підтриманий Посольством Великої Британії в Україні.
Дводенний тренінг “Проблеми внутрішніх переселенців в медіа: професійні та етичні норми” у Дніпропетровську зібрав причетних до тематики — журналістів, представників волонтерських організацій, які щодня працюють з переселенцями та глибоко занурені у проблеми цих людей. Експерти — тренер IRMI, журналіст, автор та ведуча телевізійних проектів, викладач Олена Бараннік та тележурналіст Марк Вебстер, який висвітлював конфлікти в Африці, на Близькому Сході, в Косово, Панамі та Чечні – змогли об’єднати різні точки зору, побудувати містки між суспільними проблемами та проблемами в роботі медіа.
Ірина Булишева, БО БФ «Допомога Дніпра»: “ЗМІ почасти кажуть, що втомилися від теми, так само, як і суспільство. Багато журналістів стали волонтерами та допомагають армії, «зачинивши» для себе вкрай складну для суспільства тему переселенців. Дехто працює взагалі формально, висвітлюючи візити чиновників або статистику. І мало хто замислюється, що гуманітарна катастрофа у суспільстві стримується лише зусиллям громади, а не держави. Журналісти повинні доводити, що сьогодні ВПО – це частина нашого життя, вони ще тільки інтегруються до нових спільнот, що ВПО – не тягар, а наші громадяни і ресурс суспільства. Їхні проблеми – це наші проблеми. Ніхто не висвітлює проблему ВПО системно, ця тема не є такою «виграшною», як, наприклад, допомога військовим. Я це розумію – журналіст така ж людина, як й решта, з емоціями, під впливом негативу, критичного ставлення суспільства до ВПО. Та мені все ж таки хотілося б, щоб журналісти працювали чесно, неупереджено, розповідали про людей та їхні історії, можливості. Тож вкрай необхідно обговорювати зі ЗМІ проблеми ВПО, займатися навчанням усіх причетних, об’єднати наші зусилля. В цьому сенсі тренінг, що відбувся, вважаю дуже актуальним”.
Група, що зібралася у Дніпропетровську, виявилася активною та небайдужою. Вистачало коментарів, практичної роботи, дискусій з колегами та тренерами. Своєчасними та актуальними були презентації гостей тренінгу – з ними спілкувалися у режимі прес-конференції, ставили запитання, отримували відповіді. Відкритість волонтерів продемонструвала їхнє бажання контактувати зі ЗМІ, привертати увагу до проблем ВПО.
Юлія Шлепакова, психолог із роботи з дорослими Дніпропетровської психологічної кризової служби: “Від журналістів суспільству потрібно більше позитивних прикладів, як люди справляються з новими обставинами, стають частиною нового життя. Не треба додавати їм безпорадності, варто надихати вірою – передусім, у власні сили. В цьому я бачу одне з завдань журналістів”.
Що було важливим для для самих журналістів? Безумовно, проаналізувати проблему, почути інші точки зору, дізнатися, якою є ситуація в інших регіонах. Отримати нові контакти, нові ідеї для публікацій.
Наталка Сіробаб, газета «Коло», Полтава: “Важливо було дізнатися про світовий досвід висвітлення проблем, пов’язаних з ВПО, поспілкуватися з колегами, почути, як вони працюють, на чому акцентують увагу. Взагалі подивитися на те, що самі робимо, під іншим ракурсом”.
Оксана Нечепоренко, телекомпанія АТН, Харків: “У мене дещо змінився погляд на ВПО, ставлення до них – дякуючи тренерам та запрошеним волонтерам. Іноді дуже важко працювати зважено, особливо коли тема чіпляє тебе особисто. Я завжди намагаюся відстежувати, як працюють колеги (хоча в принципі знаю, чого можна чекати від того чи іншого репортера) – аналізую, оцінюю. Ми у редакції прагнемо подавати матеріал збалансовано, надавати слово усім сторонам. Та, на жаль, так працюють далеко не всі ЗМІ”.
Як вважає експерт ІРМІ Олена Бараннік, висвітлення теми ВПО вимагає від журналістів величезної витримки, такту, професійності. За умов інформаційної війни дуже важливо дотримуватися етичних принципів, норм, шукати достовірну інформацію. Проблеми переселенців — тема “тривала”, і тільки так можна залучити громадськість, державні структури до вирішення їхніх проблем. Інтегрувати людей, що позбулися дому, роботи, в мирне життя.
Британський експерт Марк Вебстер додає: професію, яка дає доступ до багатьох джерел інформації, але вимагає великої відповідальності, сьогодні представляли люди небайдужі, чесні, гідні своєї справи.