В межах іноваційної антикорупційної програми проекту «Сприяння чесності та боротьбі з корупцією на місцевому рівні в зоні Східного партнерства» у Новопскові, що на Луганщині, був проведений дводенний тренінг, організований Програмою ООН із відновлення та розбудови миру. Тренерами виступили експерти Інститута регіональної преси та інформації, які протягом двох днів обговорювали з представниками селищної громади методологію подолання та протидії корупіції.
Запропонована методологія – чітка зрозуміла та прозора, базується на досвіді міського голови Ла-Пас, що у Болівії, Рональда Макліна-Абароа, який доклав чимало зусиль, аби подолати корупцію у своєму місті. Як він це робив? Що саме він зробив та на які кроки зважився? Боротьба була тривалою, проте головним у його підходах стала протидія системі, а не персоналіям. Досвід болівійського мера був адаптований та апробований румунською ГО – FPDL у співробітництві з Програмою розвитку ООН (ПРООН). Аналогічний проект триває також у Грузії та Молдові.
В Україні робота виконується у декілька етапів. На першому, тренери обговорили з преставниками муніципалітетів міст підходи та методологію. Далі спеціалісти ПРООН визначили цільові регіони та запропонували мерам обранийх міст згадану методологію для опрацювання.
Новопсков – перше українське містечко, де проект стартував “у полі”. Учасники опановували принципи й інструменти діагностики сервісів та послуг, які надає громадянам місцева адміністрація. Де у цих сервісах є корупційні ризики? Чи дозволяє система зловживати нею? На тренінгу були опрацьовані спеціальні кейси з практики не лише болівійського мера, але й активістів з Кутаїсі, що у Грузії та міста Страшені, що у Молдові. Відтак, мерія Новопскова планує створити робочу групу, яка проведе внутрішню діагностику, зовнішні дослідження, розробить та впровадить стратегію унеможливлення корупції. Експерти наголошують, що успіх справи великою мірою залежатиме від прогресивних поглядів, волі та ентузіазму представників територіальної громади та мера безпосередньо.
Тренери наголошують, що «Особливою цінністю проекту є можливість вирішення проблем, не «навішування ярликів». Люди за своєю суттю не є корупціонерами – ними стають, потрапляючи у певну систему, схеми. Пропоновані підходи підтримують організацію чесного й ефективного управління, де головне місце відводиться саме профілактиці та створенню умов, за яких система не провокуватиме зловживати нею. Досвід міського голови Ла-Пас, перший досвід колег з Грузії та Молдови переконують нас, що це реально».
Для довідки:
«Острови доброчесності» – це інноваційна антикорупційна методологія, яка впродовж останніх десяти років була впроваджена у понад 30 країнах Східної та Центральної Європи та в Туреччині. Методологія створена за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Румунії, Румунської агенції міжнародного розвитку та Стамбульського регіонального хабу ПРООН.
Програма ООН із відновлення та розбудови миру спрямована на забезпечення пріоритетних потреб у східній Україні після спалаху конфлікту навесні 2014 року. Мета програми – зміцнити безпеку в громадах та соціальну згуртованість, підтримати економічне відновлення громад, які постраждали від конфлікту, а також сприяти подальшій реалізації реформ децентралізації й охорони здоров’я на підконтрольних українському уряду територіях Донецької та Луганської областей. Програму реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), ООН Жінки, Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація (FAO). Програму підтримують десять міжнародних партнерів: Європейський Союз, Європейський інвестиційний банк, а також уряди Данії, Канади, Нідерландів, Норвегії, Польщі, Швеції, Швейцарії та Японії. Загальний бюджет на 2019-2022 роки становить понад 50 млн доларів США.