Остання подія в рамках проекту «Голос місцевих ЗМІ» – Форум для НДО – зібрала у Франківську представників громадських організацій, яких турбує комунікація з медіа. А нестандартний формат обговорення, який, до речі, взагалі притаманний тренінгам проекту, дозволив не лише обговорити серйозні проблеми, але й почути думку кожного.
Ангеліна Солдатенко, директор IRMI:
– Підсумковий Форум проекту зібрав разом активістів та журналістів, бо розвинені медіа та НДО є обов’язковою передумовою сталого розвитку громадянського суспільства. Проект «Голос місцевих ЗМІ» вчив журналістів працювати у рамках професійних стандартів, спиратися на факти, оволодівати сучасними інформаційними інструментами, знаходити актуальні теми, користуватися джерелами інформації задля кращого інформування громадян, поліпшення поінформованості про важливіші події у країні. А активістів НДО – ефективній комунікації, медіаграмотності, інструментами адвокації. Проект завершено. Але не завершується робота, й форум у Івано-Франківську продемонстрував це у повній мірі.
І у журналістів, і у представників неурядових організацій було чимало спільних тем для обговорення. Експерти НДО часто вважають, що ЗМІ з різних причин не зацікавлені в інформації , яка є у недержавних організацій. Журналісти, у свою чергу, вважають, що НДО не вміють створювати інформпприводи та часто пропонують теми, які не можуть зацікавити аудиторію. «Незважаючи на те, що у нас андеграундний театр, інформаційні приводи потрібні, і вони повинні бути нестандартними. Жодних довгих прес-релізів, нудних текстів, масових розсилок, – коментує проблему директор театру PostPlay Катерина Тягло. – Ми не боїмся розповідати про свої проблеми, хоча часто нам кажуть, що провокуємо публіку незручними темами. Висновок: завжди є люди та структури, які вас не сприймають. Але навіть з ними можна взаємодіяти».
Про свій досвід створення та підтримки міських проектів розповів засновник громадського ресторану Urban Space Юрій Филюк. За його словами, утримувати увагу преси можна, створюючи справді важливі для суспільства проекти.
Марк Вебстер, Фундація Томсон:– У НДО є розуміння розвитку комунікаційних навичок. На тренінгах проекту “Голос місцевих ЗМІ” ми зробили все можливе, щоб професійно підтримати спеціалістів, показати їм потреби обох учасників процесу – преси та НДО в сенсі комунікації. Деякий рівень недовіри – це нормально, але треба долати негатив, щоб працювати більш продуктивно. Бажаю НДО вдосконалювати навички роботи зі ЗМІ, підготовки текстів, роботи на камеру. Кращого розуміння цифрового світу та соціальних мереж. НДО повинні бачити себе професійною частиною громадянського суспільства. Це ж стосується і преси.
Володимир Кудря, ГО “Спільна дія” (Кропивницький):
– Тренінги в рамках проекту допомогли мені правильно формулювати завдання, мету моєї діяльності, ефективно залагоджувати конфлікти між владою та переселенцями, готувати тексти для ЗМІ, які висвітлюють проблеми ВПО. Готувати пропозиції для адвокаційних кампаній. Я також зрозумів, як важливо ділитися досвідом. До речі, продовжую спілкуватися з колегами, з якими познайомився в рамках проекту, ділимся ідеями, напрацюваннями.
Людмила Чаплигіна, ГО “Об’єднання переселенців України в м. Кам’янець-Подільський”:– Навчання в рамках проекту було особливо цікавим практичною складовою. Можу сказати, що переважна більшість тренінгів, на які нас запрошують, перевантажені теорією. У мене було багато такого досвіду, але бракувало практичного. У проекті ми вчилися готувати прес-релізи, працювати перед камерою, мали можливість передивитися та відредагувати те, що вийшло, у невеличких групах. Дізналися про технічні нюанси такої роботи. Чесно кажучи, шкода, що проект завершено.
Лариса Бєлозерова, журналіст DonPress (Київ):
– Дуже шкодую, що не долучилася до проекту відпочатку. Але з 2016 року побувала на тренінгах у чотирьох містах. Це був абсолютно новий формат – продакшн, дуже корисна задумка. Матеріали, які робилися “по гарячих слідах”, були цікавими, актуальними. До того ж, важливо, як оцінювали твою роботу колеги та тренери, бо зазвичай отримуєш відгук глядачів або читачів. Оцінка професіоналів була важливою для професійного зростання, подальшого розвитку. На той час у мене був досвід роботи журналістом, але ми тільки-но зробили онлайн-версію, і тренінги з онлайн були ну дуже на часі. Я навчилася монтувати невеликі відео. Співпраця з тренерами продемонструвала, що не все так складно, як здавалося, якщо опановуєш навички з професіоналами, які мають свої підходи та методики. Для фрілансера взагалі вчитися та працювати одночасно – це дуже важливо.
А ще була класна подорож до Брюселю.
Вкрай важливою також стала база контактів, яка з’явилася завдяки тренінгам. Зараз можу звернутися до колег, якщо щось потрібно по роботі, і вони допоможуть.
Громадські активісти, як і журналісти, мають бути чутливими до потреб суспільства, вважає пані Солдатенко. НДО повинні навчитися працювати разом, об’єднувати зусилля, враховувати інтереси своїх аудиторій. Ставати професійними не означає стати бюрократичними. Треба вчитися публічності, відкритості, аби діставати більшої довіри та підтримки з боку суспільства. А журналістам – долати упередженність у ставленні до НДО, які можуть бути джерелами суспільно-корисної і важливої інформації. «Сподіваємося, що навички, отримані під час тренінгових програм, ідеї, напрацьовані на форумі, досвід, яким поділилися учасники, стануть поштовхом для сталого розвитку на користь громадянського суспільства».