Новини IRMI

Фотограф та герой: спільна доля

Показати людські життя через фотографії. В галереї АВЕК відкрилася виставка робіт, виконаних учасниками фототабору National Geographic – Україна для молодих переселенців, що пройшов цього літа у Харкві.

Кілька тисяч фотографій протягом тижня у рамках фототабору зробили молоді люди, що переїхали у інші регіони з Криму та Донбасу. Вчилися фотомайстерності у відомих тренерів Nat Geo. Дізнавалися, як професійно робити фотозйомку, але головне – вміти розповідати мовою фото про нинішнє життя багатьох своїх співвітчизників. За результатами роботи аматорів експерти National Geographic відібрали 50 фото, що склали експозицію.

Кажуть, краще один раз побачити, ніж сто раз почути. Коли дивишся на фото, що були відібрані для фотовиставки, розумієш: їх робили люди, які і побачили історії, і почули їх серцем. Ось народилася дитина – але вона ніколи не побачить батька, який загинув на порозі свого дома. Батько піклується про доньку, яку війна позбавила рідної оселі та звичайних радощів. В очах цих людей, мабуть, назавжди залишилася війна. Але хто може зупинити життя? І ось малеча вже дістає з шухляди чарівні суконьки, щоб повеселитися на дні народження приятеля. Малий планує йти на прогулянку. Старий втомлено дивиться на місто, яке дало йому притулок.

Досвід та знання, що отримала від тренерів протягом навчального тижня у фототаборі, учасниця Юлія Балка вважає безцінними. Каже: зараз по-іншому бачить ракурс, розуміє, як можна навіть телефоном зробити якісні фото. Але не менш важливими були навички інтерв’ю, спілкування з людьми. «Важко сконтактувати з людиною, запросити її до відвертої розмови, – каже дівчина. – Але ми це робили».

Її особиста доля – приїхала з Донецька до Києва, каже, до цього була готова. Мабуть, тому переїзд був не таким стресовим. На фото Юлії – дворічна Настя із сім’ї віруючих переселенців, що зараз мешкають в селі Капітолівка під Ізюмом.

«Всі історії пропускаєш через себе, «приміряєш», – каже фотограф. – Ми розуміли цих людей без зайвих слів та подробиць, бо такі ж переселенці, як і вони. Дивилися ім в очі і бачили себе».

У який момент переплелося професійне та особисте, сказати важко. Але учасники фототабору справді переживали історії разом з оповідачами. Фотографи передавали до хостелу «Станції Харків» речі, фотографії, створили у соціальній мережі сторінку допомоги хворому хлопчику.

– Майже половина фото, які відібрали для фотовиставки, зроблені в Ізюмі та області, – розповідає керівник волонтерського центру Ізюму Марина Алферова. – На цих фото – люди, долі яких вражають. Про кожного можна розповідати годинами. І вони розкрилися, щиро спілкувалися з фотографами. Я вважаю, що з часом болю поменшає, і ми робимо все можливе, щоб це сталося якнайшвидше».

Фотовиставка та молодіжний фототабір National Geographic стали можливими завдяки підтримці проекту «Українська ініціатива зміцнення громадської довіри» Агенства США з Міжнародного Розвитку (USAID) у партнерстві з Інститутом регіональної преси та інформації (Харків) та організацією Vision Workshops (США).

У Харкові виставка працюватиме до 13 вересня. Протягом осені фото побачать у восьми містах України, де фотовиставку приймуть великі галереї, а у Львові – мерія.

IRMI Новини

Конкурс на індивідуальні гранти для репортерів

Тренінг з MOJO. Нові можливості для якісної журналістики

Новий етап, незмінні пріоритети: запрошуємо медійників до участі у проєкті

The Guardian – про важливість підтримки регіональної преси в України

Смартфон замість камери: як робити професійні відео

Запрошуємо репортерів на навчальну поїздку в Данію